‘Biz onun başarılarına alıştık’

 Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen uluslararası müzik yarışmasına katılan Bursa Akademix Güzel Sanatlar Merkezi öğrencilerden 18 yaşındaki Damla Koşar, birinci oldu.

BURSA Akademix Güzel Sanatlar Merkezi piyano öğretmenlerinden Elena Çekiç’in koçluğunda yarışmaya hazırlanan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı 12’nci sınıf öğrencisi Damla Koşar, 12 Ağustos’ta düzenlenen The International Music Competition ’Vienna’ Grand Prize Virtuoso 2017 yarışmasına, gönderdiği video ile katıldı. ‘Chopin Nocturne Op. 27 No.1 ve Adnan Saygun Etude Op. 38 No.1’ adlı eserleri seslendiren Damla Koşar, birinci oldu.

Damla Koşar

Damla Koşar Mix Müzik,Akademix Öğrencisi

 

Kendisine gönderilen yazıyla birinci olduğunu öğrenen Koşar, 22 Eylül’de Viyana’nın ünlü salonu Musikverein Vienna’da yapılacak ödül törenine davet edildi. Koşar, burada canlı performansının ardından ödülünü alacak. Daha önce İspanya, Almanya, İsviçre, Gürcistan ve Bulgristan’da düzenlenen yarışmalarda da birincilik alan Damla Koşar, disiplinli çalışmasının sonucunda birinci olduğunu ve eğitimime yurtdışında devam etmek istediğini söyledi.

KENDİSİNİ YENİLİYOR

Damla Koşar’ın müzik direktörü Rüstem Avcı ise, Damla ve Mert Hakan Şeker gibi müzik dahilerinin, yeniden hayata geçirilmesini bekledikleri ‘harika çocuk yasası’ndan yararlanmaları gerektiğini vurguladı: “Geçen şubat ayında konuyu dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya iletmiş ve ilgi gösteren sayın bakan hemen çalışma başlatılması talimatı vermişti. Yeni Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’un da konuya ilgi göstermesini ve bu yetenekli çocuklara devlet katkısının sağlanmasını bekliyoruz.”

DHA    17.08.2017 – 12:07 | Son Güncelleme: 

Bir cevap yazın